potrebna-mi-si

Потребна ми си!

Тој беше храбар човек, со јак глас и одлучни чекори. Таа беше нежна и чувствителна. Се зедоа. Тој се трудеше на неа ништо да...
stapalki-vo-pesokot

Стапалки во песокот

Една ноќ еден човек имал сон. Сонувал дека оди низ плажа заедно до Господ. На небото секавично се прикажувале сцени од неговиот живот. На секој...
osnovni-principi-na-zivotot

Основни принципи нa животот

Пружи им на луѓето повеќе отколку што очекуваат, и прави го тоа со волја. Научи ги напамет стиховите кои ги сакаш. Не верувај...
patot-na-peperutkata

Патот на пеперутката

"Еден ден, се појави една мала дупка во школката. Човекот седеше и гледаше како пеперутката неколку часа се мачи да го провлече своето слабо...
eden-den-ili-sega

Eден ден или СЕГА?

Мојот пријател отвори една од кутиите кои и припаѓаа на неговата жена. Извади една кеса завиткана во хартија и рече: “Ова не е било...
zosto-bas-jas

Зошто баш јас?

Моето име не е важно. Тогаш имав 26 години. Бев многу успешен, при крај со студиите, со хонорарна работа која ми носеше повеќе пари за џепарлак...
dvajcata-prijateli

Двајцата пријатели

Ова е приказна за двајца пријатели кои што патувале заедно низ пустината. Во еден момент, во текот на одењето почнале да се расправаат и...
momceto devojkata

Дали сум убава? [Мотивациона Приказна]

Девојката: Здраво! Момчето: Што!? Девојката: Навистина ми се допаѓаш... и мислам дека се заљубувам во тебе! Момчето: Добро... Девојката: Што мислиш под тоа "добро"? Момчето: Јас не те сакам...
studenti profesor tegla

Професорот, студентите и теглата [Мотивациона Приказна]

Еден професор стоел пред група студенти на час по филозофија и држел некои предмети пред себе. Кога започнал часот, без зборови подигнал голема, стаклена,...
video

Детето и безусловната љубов на мајката – Мотивационо Видео

И дошол синот на мајка си и и рекол: Мамо, денеска го фрлив ѓубрето - тоа чини 10 денари, понатаму- ја чував сестра ми и...

Следете нè

18,133FansLike
1,871FollowersFollow
14,500SubscribersSubscribe

Последни статии

10 fb zakoni

10 Фејсбук заповеди

1. Нема да објавуваш или тагуваш пријатели во засрамувачки или инкриминирачки фотографии. За ова се алманасите и слични работи на нив, кои се сместени на...
biznismenot i ferarito

Бизнисменот и ферарито

Следниов текст е вистинска приказна која се има случено во една банка во Њујорк. Прочитајте и видете како мудро работи мозокот на еден бизнисмен... Влегува...
aids test

Тест за СИДА

Отишол еден млад дечко на лекар да направи тест за СИДА, го пополнил формуларот и му зеле крв. После неколку дена пристигнуваат резултатите и...